Stajyer Olmanın Faydaları Nelerdir?

Stajyer, belirli bir meslek için işyerinde uygulamalı eğitim gören kişiye verilen unvandır. Stajyer olmanın faydaları ise ilerleyen yıllarda ortaya çıkmaktadır. Stajyerlik, bireylerin kariyer hayatlarındaki ilk deneyimleri olarak nitelendirilmektedir. Stajyer olarak edinilen bu deneyim, hem öğrenci hem de yeni mezunlara eğitim kurumlarında öğretilen teorik bilgileri, pratik uygulamaya geçirme imkanı sunmaktadır. Bu süreçte bireyler, ilgi alanlarını ve mesleğe uygunluklarını test etme şansı bulabilmektedir. Stajyer olmanın faydaları oldukça fazladır.

Stajyer Olmanın Faydaları 

Stajyerlik, kariyer yolculuğundaki önemli adımlardan biridir. Stajyer olmanın faydaları şu şekildedir:  

 • Stajyerlik, eğitim döneminde öğrenilen pratik bilgilerin, uygulamaya geçirildiği bir dönem olarak adlandırılmakta ve bu zaman diliminde edinilen deneyim, iş arama sürecinde oldukça önem arz etmektedir. 
 • İşverenlerin stajyerlere verdikleri görevler sayesinde stajyerler, mesleki beceri kazanmış olmaktadır.
 • Stajyerler, çalıştıkları işyerindeki arkadaşları ve yöneticileri sayesinde iş ağını genişletme fırsatı bulmaktadır.
 • Staj dönemi, stajyerler için kariyer süreçlerinde önemli bir role sahiptir. Stajyer, bu zaman aralığında hangi alanda uzmanlaşmak istediğine uygulayarak karar verebilmektedir.
 • İşverenler, stajyerlerin performansına göre staj dönemi bittikten sonra tam zamanlı çalışma kararı alabilmektedir.
stajyer olmanın faydaları ve zorlukları

stajyer olmanın faydaları ve zorlukları

Stajyer olmanın faydaları bu şekilde özetlenebilir.

İşverenler Açısından Stajyer İstihdam Etmenin Önemi

Stajyerlik, işverenler için genç yeteneklerin keşfedilmesi, stajyerlere verilecek eğitim ve verimlilik gibi birçok fayda barınmaktadır. İşverenler açısından stajyer istihdam etmenin bazı faydaları şu şekildedir:

 • Stajyerler, eğitim kurumlarında genellikle teorik bilgi edindikleri için işletmeye teori ve farklı bakış açıları ile fayda sağlamaktadırlar. Bu da işletmede verimlilik, yenilik ve iyileşme sağlamaktadır.
 • Stajyer istihdam etmek, işverenlerin işe alım süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Stajyerlerin bilgi ve becerilerini gözlemleyerek beklenti karşılandığı durumda, tam zamanlı olarak işletme bünyesine dahil edebilmektedir. 
 • Stajyerler iş sürecinde çok fazla evrak getirmese de çanta ihtiyacı olmaktadır. Dolayısıyla çanta kullanmanın faydaları patronlar tarafından bilinmelidir.
 • Stajyerler, iş süreçlerinde yer alan bazı görevleri üstlenmektedir. Dolayısıyla iş yükünü hafifletmekte ve çalışanlara destek olmaktadırlar.

Stajyer Olmanın Zorlukları

Stajyer olmanın faydaları olduğu kadar birçok stajyer olmanın zorlukları da vardır. Bazı zorlukları şu şekildedir:

 • Stajyerlik çoğu zaman ücretli olmamaktadır. Ücretli olduğu takdirde de genellikle düşük olmaktadır.
 • Stajyerlik, okul döneminde olduğu takdirde zaman açısından öğrenciler için okul ve staj dengesi kurmak zorlaşabilmektedir. 
 • Stajyerler, staj yaptıkları için hem eğitim kurumu hem de işveren tarafından sürekli denetlenecektir. Bu da stajyer için gerginlik sebebi olabilmektedir.
 • Bazı işletmeler stajyerlere fazla iş yükü vermektedir. Böyle bir durum söz konus olduğunda staj danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Stajyerlik, genellikle belirli dönem aralığında olmaktadır. Staj dönemi bittiği zaman belli bir iş garantisi olmamaktadır. Dolayısıyla staj bitiminde iş arayışı başlamaktadır.
 • Staj dönemi bünye çalışma şartlarına yeni alışacağı için oldukça iyi beslenilmesi gerekmektedir. Bunun için andız pekmezi tüketebilir ve andız pekmezi faydaları başlıklı içeriğimizden de yararlanabilirsiniz.

Staj Yaparken Rapor Almak Mümkün Müdür?

Staj yaparken herhangi bir sağlık sorununuz olduğunda yetkili sağlık kurum ve kuruluşlarına giderek muayene olabilirsiniz ve uzmanlar tarafından gerekli görüldüğü takdirde rapor alabilirsiniz.

Staj Yaparken İzin Almak Mümkün Müdür?

Bu durum işverenin ve mazeretinizin durumuna göre değişiklik gösterebilmekle birlikte staj hakkı veren kurumun kurallarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Konu hakkında en net bilgiyi bir üst amirinizden veya staj yapma yetkisi sunan kurumdan alabilirsiniz.

Staj Yaparken Sigorta Yapılır Mı?

Staj yapılan kuruma ve staj yapma yetkisi sunan kuruma göre staj yaparken sigorta sahibi olma durumu değişiklik göstermektedir. Genellikle sadece sağlık sigortası yapılmakta ancak prim yatırılmamaktadır. Dolayısıyla ilk defa staj ile iş hayatınıza girişiniz yapılıyorsa sigorta başlangıç gününüz o gün olmayacaktır.

Stajyer Maaşı Ne Kadar? Stajyer Maaşı 2023

Lisede bulunan turizm meslek liseleri öğrencileri için asgari ücretin üçte ikisidir. Bu durum staj yapılan kuruma, staj yaptıran kuruma ve mesleğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Stajyerlik, kariyer yolunda önemli bir basamaktır. İş deneyimi kazanarak, yeni beceriler öğrenerek ve iş bağlantıları kurarak yeni fırsatlar yaratmada yardımcı olmaktadır. Stajyerlik, teorik bilgilerin pratiğe döndüğü bir dönem aralığıdır. Eğitim hayatı ve iş hayatı arasında verimli bir geçiş dönemi nitelendirilmektedir. Stajyerlik dönemi, kişiyi, mesleki bilgi ve yeterlilik konusunda kendisini geliştirmesi açısından oldukça verimli bir dönemdir. Sonuç olarak stajyerlik, kariyer yolculuğunun temel taşlarını oluşturan önemli bir başlangıçtır.

Stajyerler için Kurumsal Hizmetiçi Eğitimi Önemli Midir?

Evet, stajyerler de günümüzün ve geleceğin birer potansiyel çalışanı olduğu için kurumsal hizmet içi eğitimler, seminerler ve etkinliklere katılımı önemlidir. Ayrıca stres yönetimi, zaman yönetimi, etkili iletişim gibi kurumsal psikolog hizmetleri alımı hem çalışanlar hem işletmeler için oldukça önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Loader image

Stajyer öğrencilerin çalışma süresi, ücret, sosyal haklar, sigorta, iş sağlığı ve güvenliği konularında bazı hakları vardır. Bu haklar: 

 • Ücret: Stajyer maaşı 2023 yılı için net asgari ücretin ⅓’ü olarak güncellenmiştir. İş yerinde çalışan kişi sayısına göre ödenecek ücret değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için iş kanunu incelenmelidir. 
 • Çalışma Süresi: Stajyer için çalışma süreleri, lise öğrencileri için haftada 3 gün, üniversite öğrencileri için ise 6 gün 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenmelidir. Detaylı bilgi için iş kanunu incelenmelidir. 
 • İş Sağlığı ve Güvenliği: İşveren, stajyer için muhakkak güvenli bir çalışma ortamı oluşturmalıdır. İşletme bünyesinde çalışan bireyler için geçerli olan iş sağlığı ve güvenliği kuralları stajyerler için de geçerli olmalıdır.
 • Sigorta: Staj yapan öğrencilere sigorta yapılması zorunludur. Zorunlu stajda primi okul öder. 

Dipnot: Tüm stajyer haklarını öğrenmek için iş kanununu incelemeli ve eğitim kurumundan detaylı bilgi almalısınız.

Zorunlu staj yapan öğrenci, asgari ücretin ⅓’ü oranında ücret alır. Detaylı bilgi için iş kanunu incelenmelidir.

Zorunlu stajda sigorta primi okul tarafından ödenmektedir. Fakat belirtilen ücret yani asgari ücretin ⅓’ünü işletme ödemektedir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir