Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir

Her yaştan seveni bulunan bisiklet sürmenin faydaları oldukça çeşitli olduğunu; mental ve fiziksel açıdan çok yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bisiklet sürmek; kimine hobidir, kimine ulaşım tarzı, kimine spordur kimine hafta sonu aktivitesi.

Özellikle pandemi sonrası hayatlarımız daha hareketsizleşirken, kimimiz sporu bırakma evresine kadar gelmiş bulunuyoruz. Sağlıklı bir yaşam tarzı, hazır gıdalar ve stresin de etkisiyle fazla kilo almaya, yağ oranımızı arttırmaya ve bünyemizi zayıflatmaya başladık. İşte tam da bu noktada bisiklet sürmek birçok kası çalıştırmaya yardımcı olurken duruşumuzu dikleştirmeye yaramaktadır.

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklet Sürmenin Faydaları

Stres ve sağlıksız bir yaşam tarzı bir araya gelince kaliteli uykuya veda ediyoruz. Bisiklet sürmek kaliteyi uyku uyumama nasıl yardımcı olabilir ki? soracaklar için Dr. Dishman şöyle belirtiyor:

“Egzersiz yapmak insomnianın (uykusuzluk) kaynağı olan anksiyeteyi sakinleştirebilir.”

Bu anlamda bisiklet sürmekle bisiklet sürerken yorulan vücut uyku evresine daha kolay geçebilir.

Zihnin verimliliğinin bedenin de aktifliği ile ilgilisi olduğu malumumuz. Bu aktivite sırasında vücudumuzda salgılanan dopamin, endorfin ve serotonin mutlu hissettirmeye yarayacak; bisiklet sürmeyi düzenli hale getirmek stres, depresyon ve anksiyete ile savaşımızda bizlere yardımcı olacaktır. Markete giderken bile kullanabileceğimiz için günlük rutinlerimize kolayca eklenebilir ve her yaş için uygundur. Grup aktivitesi, üyelik ücretleri gibi detaylarla ilgilenmezsiniz. Ayrıca kurumsal açıdan da bu durum oldukça önemlidir. Kurumsal psikolojik hizmetler alarak da bisikletin kurumsal ile ulan ulaşımını artırabilirsiniz.

Bisiklet sürmenin fiziğimize faydaları nelerdir?

Bu maliyeti düşük aktivitenin eklem sağlığına ve bağışıklık sistemine olumlu etkileri olduğu bilinmekte. Aynı zamanda, muhteşem bir kardiyo egzersizidir. Bisiklet kullanmak, koşuyla kıyaslandığında ayak bilekleri ve eklemlerde daha az aşınmaya sebep olurken, nabzı yükseltmeye yardımcı olur. Bu sayede kilo verme yolunda size iyi bir eşlikçidir. Yavaş bir tempoda pedal çevirmek muhtemelen kilo vermenize pek yardımcı olmayacaktır. Bununla birlikte, kendinizi daha fazla çalışmaya zorlar ve sürüşünüzün yoğunluğunu artırırsanız, kilo verme hedefinize doğru daha fazla ilerleme kaydedersiniz. Tempolu bir şekilde bisiklet sürmek, özellikle basen ve bacak bölgesinde biriken yağları eritmekte işe yarar. Bisiklet kullanırken besin tüketimi de oldukça önemlidir. Bu besinlerden biri olan ağız sütüne de inek ağız sütünün insanlara faydaları nelerdir? adlı makalemize göz atarak inceleyebilirsiniz.

Bisiklet sürmenin cinselliğe faydaları nelerdir?

Bisiklet sürmenin cinselliğe yararları açısından incelediğimizde; kalp sağlığını koruyarak vücuttaki kon dolaşımını arttırmaktadır. Bu da cinsel fonksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bisiklet sürme ile bireyler stress atabilir ve egzersiz yaparak kondisyonunu korumuş olur. Bu durum da bireylerin özgüvenini üst seviyeye taşımış olur.

Bisiklet sürerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bisiklet sürerken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini aşağıda sizler için özetledik:

  • Kullanacağınız bisikletin boy ve kilosunuza uygun olmasına dikkat etmelisiniz, bu denge açısından önemlidir. Kıyafetlerinizin zincirlere takılacak kadar bol/geniş olmamasına, kullanacağınız renklerin diğer sürücüler tarafından fark edilebilir olmasına önem gösterin.
  • Yola çıkmadan önce zincirlerin temiz ve yağlı olmasına, frenlerin çalışır durumda olmasına ve lastiklerin şişkinlik durumuna dikkat etmelisiniz.
  • Güvenliğiniz için trafiğe ters yönde sürmeyin, park etmiş arabalara dikkat edin çünkü aniden bir kapı açılabilir.
  • Her egzersiz türünde olduğu gibi bisiklet kullanımında da sıvı almak dehidrasyonu engelleyecektir. Dehidrasyon vücudunuzda kendisini yorgunluk, mide bulantısı, baş ağrısı belirtileriyle gösterebilir. Her 20-30 dakikada bir 200ml su içebilirsiniz. Sıvı alınımına dikkat etmek kadar, alınan sıvının miktarı da önem taşıyor. Tek seferde bir şişe suyu bitirmek performans düşüklüğüne ve hazımsızlığa davetiye çıkartabilir.
  • Kaza ve yaralanmaların önüne geçmek için kask ve diz pedleri kullanın.
  • Özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmaya dikkat etmek, cildinizde oluşabilecek yanıklardan ve lekelenmelerden korunmaya yardımcı olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Bisiklet sürmek ile ilgili öne çıkan sorular aşağıdaki gibidir:

Loader image

İhtiyacınıza bağlı olarak, yol bisikleti hızlı sürüşler için uygundur, dağ bisikleti off-road maceraları için idealdir ve şehir bisikleti günlük ulaşım için pratik bir tercihtir.

Evet, düzenli bisiklet sürmek kalori yakımını artırır ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak, dengeli bir diyetle birlikte daha etkili olur.

Güvenli bir bisiklet sürüşü için her zaman kask takmalısınız. Ayrıca trafik kurallarına uymalı, yolları bilinçli bir şekilde kullanmalı ve yansıtıcı giysiler veya ışıklarla görünürlüğünüzü artırmalısınız.

Bisiklet sürmek için denge, pedal çevirme ve dönme gibi temel beceriler gerekir. Ayrıca trafikte güvenli bir şekilde seyahat etmeyi öğrenmelisiniz. Bisiklet sürme deneyiminiz arttıkça bu beceriler gelişecektir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir