Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir

Andız pekmezi, ardıç ağacının kozalaklarından üretilmektedir. Tadı diğer pekmez türlerine göre daha acı bir tada sahip olmaktadır. Bu ağaç türü ise genellikle Kahramanmaraş ilinde yetişmektedir. Ardıç ağacının meyve ve kozalakları ekim ayında olgunlaşmakta ve bu tarihten sonra pekmez yapmak amacı ile toplanmaya başlanmaktadır. 

andız pekmezinin faydaları

andız pekmezinin faydaları

Bu pekmezin yapımında ayrıyeten su ya da ilave şeker kullanılmamaktadır. Toplanan meyveler 2 gün boyunca kurumaya bırakıldıktan sonra ezerek bir kazana alınmakta ve ezilen meyvenin kendi suyuyla kaynamaya bırakılmaktadır. Bu işlem sonunda ise andız pekmezi nedir sorusuna verilen cevap elde edilmektedir.

Andız Pekmezinin Faydaları

Doğadan gelen şifa kaynağı olan andız pekmezi, aynı zamanda birden fazla hastalık çeşidine de şifa olmaktadır. Andız pekmezi faydaları nelerdir sorusuna verilen tüm cevaplar ise şu şekilde açıklanmıştır;

 • Astım, bronşit ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savaş açmaktadır.
 • Kuru öksürüğü kesmektedir.
 • Balgam söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Sıcak suya bir şeker kaşığı kadar eklenen andız pekmezi boğazda oluşan ağrıları geçirmektedir.
 • Nefes darlığına çare olmaktadır.
 • Ciltte bazı problemlerden dolayı oluşan; sedef ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmakta ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Böbrek taşı tedavisinde kullanılmakta ve yeni böbrek taşlarının oluşmasını engellemektedir.
 • Kronik bacak ağrılarını ve romatizma ağrılarını azaltmaktadır.
 • Kan yapıcı özelliği bulunan bu pekmez sayesinde yeni kan hücreleri kolaylıkla oluşmaktadır.
 • Bağırsak parazitlerini azaltmaktadır.
 • Sindirim sistemini desteklemektedir.
 • Bağışıklık sistemini ve metabolizmayı desteklemektedir.
 • Alerjilerin oluşturduğu cilt sorunlarına çözüm getirmektedir.
 • Ağızda oluşan her yarayı iyileştirmektedir.
 • Mide ağrılarını azaltmaktadır.
 • İçerisinde antioksidan bulunduğu için ödem ve şişkinlikler, vücuttan kolaylıkla atılabilmektedir.
 • Saç dökülmesinin önüne geçmekte ve yeni saçların çıkması desteklenmektedir.
 • Akciğerlerin temizlenmesini desteklemektedir.

Pekmezin tadı acı olduğu için, tüketilecek olan pekmez, tahin ya da bal eşliğinde tüketilebilmektedir. Her gün 1 tatlı kaşığı tüketerek oluşan rahatsızlıklara doğal olarak şifa bulunabilmektedir.

Andız Pekmezi Zararları

Andız pekmezinin bilinen bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Ama yine de kronik rahatsızlıklar mevcutsa ve hamilelik süreci yaşanmaktaysa, andız pekmezinin bir doktora danışarak tüketilmesi sağlık açısından çok faydalı olacaktır.

Andız Pekmezini Kimler Kullanamaz?

Şeker hastası bir kişinin, andız pekmezi tüketirken çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü kendi bünyesinde fazla miktarda şeker bulundurduğu için, gereğinden fazla tüketildiği zaman bu pekmez şeker seviyesini çok fazla yükseltebilmekte ve bu durumda da sağlık açısından şeker hastası kişiye zarar verebilmektedir. Bu yüzden şeker hastaları bu pekmezi tüketirken kesinlikle doktor tavsiyesi alması gerekmektedir. Aynı zamanda hamile olan kişilerin de ani şeker yükselmesini önlemek için onların da doktor tavsiyesi alarak kullanmaları gerekmektedir.

Andız pekmezi neye iyi gelir?

Andız pekmezi, antioksidan içerdiği için vücutta serbest radikallerin oluşumunu engellemektedir. Buna bağlı olarak kansere karşı mücadele etmektedir. Özünde bir meyve olduğu için mide ve bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlamakta ve sindirimi kolaylaştırmaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Andız pekmezini kimler tüketemez?

Andız pekmezi, şekerli olduğu için şeker hastaları için sakıncalı olmaktadır. Şeker hastaları, doktora danışmadan tüketmemelidir. 

İçerisinde bulunan meyve ve çiçek özlerinden dolayı alerjik bünyeye sahip kişiler için sakıncalı olabilmektedir. Doktora danışmadan tüketilmemelidir.

Andız pekmezi ciğerleri temizler mi?

Andız pekmezi, akciğeri toksinlerden arındırmaktadır. Karaciğer ve dalağın da daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.  

Gerçek andız pekmezi nasıl anlaşılır?

Bir kaba andız pekmezi konur. Daha sonra üzerine bir miktar su eklenir. Su ekleme esnasında pekmezin rengi suya karışıyorsa organik andız pekmezidir. 

Sonuç

Andız pekmezi, taze meyveler sıkılarak ve şeker ilave ederek  elde edilmektedir. Sağlık açısından andız pekmezinin faydaları bulunmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besindir. Ayrıca andız pekmezi, antioksidan içermektedir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikallerin oluşumunu engellediği için kansere karşı koruma sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça önemli bir role sahiptir. Negatif olarak yönlerinde ise; belirli bir yan etkisi ve zararı yoktur. Yine de tüketmeden önce, hamilelik sürecinde olan kadınların ve şeker hastalarının doktorlarına danışması gerekmektedir.

Bunun dışında inek ağız sütü de andız pekmezini aratılanlar tarafından ilgiyle araştırılmaktadır. Merak ederseniz inek ağız sütünün insanlara faydaları nelerdir başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz:

Loader image

Andız pekmezi özellikle Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde üretilir. Karadeniz'in nemli iklimi ve zengin bitki örtüsü, andız pekmezi üretimi için uygun koşullar sunar.

Andız pekmezi, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve çeşitli vitaminler gibi önemli besin maddelerini içerir. Ayrıca doğal olarak tatlandırıcıdır ve rafine şeker içermez.

Andız pekmezi, bağışıklık sistemini destekler, enerji seviyelerini yükseltir, sindirimi kolaylaştırır ve kemik sağlığını güçlendirir. Ayrıca antioksidanlarla doludur ve hücresel yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Andız pekmezi genellikle doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Kahvaltılarda ekmek, peynir ve tahin ile tüketebilirsiniz. Ayrıca tatlılar, kekler ve soslar için doğal bir tatlandırıcı olarak da kullanılır.Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir