Kurumsal Psikolog Hizmetleri Almanın Faydaları Nelerdir?

İş hayatında ekonomik, fiziksel ve güvenlik ihtiyacı dışında mental ihtiyaçlar için de hizmet alma ihtiyacı bulunmaktadır. Kurumsal psikolog hizmetleri almak; stress, zaman yönetimi ve etkili iletişim kurma gibi bu ihtiyaçları giderme konusunda oldukça anlamlıdır. Bu ihtiyaçların giderilmesi; şirket içindeki çalışanların daha konsantre olmuş bir şekilde çalışabilmesinin yanı sıra şirket içi huzuru da beraberinde getirmektedir. Peki, kurumsal psikolog hizmetleri almanın faydaları nelerdir? Sizler için bu hizmeti almanın 6 faydasını sizlerle paylaşıyoruz.

Şirket Stres Unsurlarını Daha Kolay Yönetebilir

İyi bir kurumsal psikoloji hizmeti veren firma; şirketinizin kurumsal anlamdaki stress yaratan kaynakları belirler. Bunların neden kaynaklandığını, etkin kişilerin kimler olduğunu ve nasıl yönetileceği senaryosunu sizler için çizer. Ardından ihtiyacınıza uygun bir şekilde çözüm önerileri üretir. Bu üretmiş olduğu çözümleri seminer, oyunlar, testler ve çeşitli aktiviteler ile firma çalışanlarına aktarır.

Stress yönetimi, efektif zaman yönetimi, iletişimdeki çatışmanın önlenmesi gibi konularda kurumsal psikolog hizmetini işletmeler alır.

Firma Zaman Yönetiminde Verim Sağlar

Çalışanların takıldığı, kaybolduğu veya içinden çıkamadığı durumlar iş hayatında mutlaka olabilmektedir. Bu engeller bir işe veya duruma bağlı olduğu gibi kişilere veya kişiler arası ilişkilere de bağlı olabilmektedir. İyi bir kurumsal psikolog hizmeti veren akademiler ise bunları teker teker tespit eder. Deneyimli psikolog hizmeti veren akademilerde bu öne çıkan sorunlar ayrıca daha önceden tespit edilmiştir. Ardından, tüm psikolojik sürecin çıktılarını inceleyerek kurumsal psikologlar firmalara çözüm önerileri sunar.

Firma İçerisindeki Etkileşimi Artırır

Zaman zaman bu tür kurumsal etkinliklerin yapılması firma içindeki insanların birbirleriyle olan iletişimi artırır. Çünkü gün içerisinde gerçekleşen iş akışı insanların birbirleriyle olan etkileşimini sınırlamaktadır. Bu da insanların zamanla işine robotize olmasını arttırmakta ve firma içerisindeki eğlenceli vakti azaltmaktadır. Bu anlamda, bu tür kurumsal psikolog hizmetleri firmaya yeni bir soluk getirmek ile firmadaki çalışanların birbirine olan bağını kurumsal anlamda güçlendirmektedir. Kurumsal firmalarda mobilite de oldukça önemlidir. Bu sebeple çanta kullanmanın yararı tüm firmalar tarafından kanıksanmış bir gerçektir. 

Firmada Oluşabilecek İletişim Çatışmalarının Önüne Geçer

Şirket içerisinde yaşanabilecek olumsuzluklardan birisi de şirket içi çatışmadır. Firma içerisindeki çalışanların birbirini anlamaması, anlık öfkelenme, kızgınlık veya geçmişteki yaşanmışlıklar birtakım kurumsal problemleri doğurabilmektedir. Bu tarz konuların da önüne geçmek için gerek bireye özel gerek gruplara özel hizmet alınabilir. Ayrıca zaman zaman bu çatışmalar hiç olmasa da belirli aralıklarla bu ihtimalin önüne geçilmek için kurumsal psikolog eğitimleri alınabilir. Bu eğitimler arasında popüler olanların başında ise; transaksiyonel analiz eğitimi gelmektedir. Uyumlu Yaşam Akademisinin kurmuş olduğu Transaksiyonel Analiz Enstitüsü, bu eğitimlerin kurumsal firmalarda oldukça başarılı olduğunu ve kişilerin ego durumlarını profesyonel bir şekilde yönetebildiğini ifade etmiştir.

Şirket Kültürünü Güçlendirir

Stress yönetimi, zaman yönetimi, kişisel analizler ve uygunluk testleri ile kişilerin ve kurumun bilinç düzeyi artar. Bu sayede belirli bir şirket kültürü ve alt yapısı oluşur. Bu da kurumsal dinamiklerin güçlenmesini sağlar. Dolayısıyla kurumsal psikolojik eğitimler firmaların ayaklarının yere daha sağlam basmasını sağlar.

Çalışanlar Marka Bilincini Oturtur

Çalışanlar, iş hayatında kapsamlı düşünmeyi tercih etmeme eğilimi gösterebilirler. Bu sebeple marka bilincini oturtmak amacıyla da kurumsal bü tür etkinlikler oldukça önem arz etmektedir. Örneğin, markanın misyonu ve vizyonu, yakın gelecekteki hedefleri, diğer firmalar ile ilişkileri, firma içindeki iletişim ve etkileşim gibi konular bu tür etkinliklerde mutlaka gündeme gelir. Bu bilgiler ile donatılan çalışanlar ise şirketini bir kez daha tanır ve marka bilinci daha çok oturur. Ayrıca firmaya yeni katılan ve firma hakkında henüz çok az bilgi sahibi olan kişiler de bu etkinlikler sayesinde detaylı bir şekilde bilgilenmiş olur.

Firmanın Sürdürülebilirliğini Artırır

Firmaların büyük bir çoğunluğu maalesef fiziksel eksikliklerden ziyade mental konulardaki çıkmazlardan dolayı sürdürülebilirliğini yitirmektedir. Bu sebeple firmanın uzun ömürlü olması için fiziksel ihtiyaçların yanı sıra zihinsel ve ruhsal ihtiyaçların da giderilmesi önemlidir. Bu anlamda firmanın insan kaynakları, eğitim koordinatörlüğü ve dış kaynak olarak kurumsal psikologlara büyük görevler düşmektedir. Kurumsal firmalar uzun ömürlülüğü hedefliyor ise kurumsal psikolojik destek almasını bir terapi kapsamında öneririz.

Firmanın Kurumsal Kimliğini Güçlendirir

Firma, çeşitli hizmetiçi eğitimler, seminerler ve etkinlikler sunarak kendi kurumsal kimliğinin gerekliliklerini yerine getirmiş olur. Bu sayede çalışanlar tarafından bir saygınlık kazanır. Ayrıca alınan eğitimin türüne ve şekline bağlı olarak verimlilik ve performans artışı gözlenebilir. Çıkmazları olan, negatif bir ortamı olan veya iletişimde çatışma yaşayan firmaların şifası olur. Bu sorunların çözümü sayesinde ise firmalar çok daha etkili bir şekilde yollarına devam etme şansı yakalamış olur. Ayrıca Google üzerinden de çeşitli sonuçlara ulaşmanız mümkündür.

Sonuç olarak kurumsa psikolog hizmeti firmalar ve çalışanlar için vazgeçilmez bir destektir. Çalışanların iletişimi, zaman yönetimi, etkileşimi ve psikolojisi açısından kurumsal psikolojik seminerleri, etkinlikleri veya eğitimleri oldukça önemlidir. UYA‘nın da bahsetmiş olduğu transaksiyonel analiz eğitimleri bu açıdan oldukça değerlidir. Transaksiyonel Analiz Enstitüdü bu anlamda öncül kurumsal psikolog hizmetleri sunmaktadır. Firmaların uzun ömürlü ve sürdürülebilir olması, çalışanların verimli ve daha konsantresi yüksek bir şekilde çalışabilmesi için bu tür eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Ayrıca, marka bilinirliği ve sürdürülebilirliği için hizmet içi eğitimler oldukça önemlidir. Fiziksel ihtiyacın giderilmesi anlamında ise ağız sütü öne çıkmaktadır. Öne çıkan yararlarını incelediğimizde ise inek ağız sütünün insana faydaları bağışıklık sistemi açısından oldukça güçlüdür.

Bununla birlikte ruhsal dengeyi fiziksel denge ile bütünleştirebilmek için reformer pilates hizmeti de çalışanlarınıza sunabilirsiniz. Bu egzersiz türünün detaylarını incelemek ve daha fazla bilgi almak için reformer pilatesin faydaları içeriğine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Loader image

Elbette, insanların hizmetiçi eğitimler ile kişisel gelişimlerini artırmak firmanın daha sürdürülebilir ve verimli çözümler sunmasını sağlamaktadır.

Stres ve zaman yönetimi, başarı yönetimi, çevre ile ilişkiler yönetimi, zorluklarla başa çıkma eğitimi hizmetleri kurumsal psikolojik hizmetleri kapsamaktadır.

Hizmetiçi eğitim veren kurumsal firmalar genellikle katılım sertifikası düzenlemektedir. En doğru bilgiyi kurumsal psikolojik hizmet almak istediğiniz firmalara danışmayı ihmal etmeyin.

Bu tür firmalardan almak istediğiniz hizmetin fiziksel mi dijital mi olduğunu öncelikle belirleyin. Eğer uzaktan hizmet alabilirsiniz veya firma çalışanlarınız uzaktan çalışıyorsa uzaktan bir kurumsal psikolog hizmeti alabilirsiniz. Bu kurumsal firmalara arama motorları veya sosyal medya aracılığıyla kısa bir araştırma yaparak ulaşabilirsiniz.

Evet, psikologlar farklı konular üzerine çeşitli psikolojik eğitimlerin firmalar tarafından alınmasını önermektedir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir