Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Soğanın insan vücuduna pek çok faydası vardır. Soğanın suyu da en az soğan kadar faydalı bir besindir. Soğan suyu tüketimi, içerisinde yer alan bileşenler sayesinde alternatif tıpta sık sık kullanılan bir yöntemdir. Soğan, A, C ve B vitaminleri bakımından son derece zengin bir besindir. Ayrıca içeriğinde yer alan kükürt, magnezyum, demir ve antioksidanlar sayesinde insan vücudu için birçok faydası bulunur. Soğan suyunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Soğan suyunun, harika bir idrar sökücü özelliği bulunmaktadır. 
  • Soğan suyu, ciltte yer alan yaraların iyileşmesi ve cilt kusurlarının onarılmasını hızlandırmaktadır.
  • Soğan suyu, bağırsak faaliyetlerini düzenlemekte ve bağırsakta yer alan parazitlerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Soğan ve soğan suyu, kanser hücreleriyle mücadele ederek bağışıklık sistemini desteklemektedir.
  • Soğan ve soğan suyu, mide asidini dengeleyerek mide sorunlarının azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Soğan suyu, kan şekerini dengelemektedir. Böylelikle de kan şekerine bağlı yaşanan psikolojik yan etkilerin önüne geçmiş olmaktadır. 
  • Soğan suyunun kadınlar için faydası, adet söktürücü özelliğinin bulunmasıdır.
  • Soğan ve soğan suyu saç dökülmelerine iyi gelmekte ve saça uygulandığında saçın yeterli oranda beslenmesini ve hızlı uzamasını sağlamaktadır.

sogan suyunun faydalari

Soğan Suyu Nedir?

Soğan suyu nedir sorusuna cevap olarak, soğanı birkaç parçaya bölerek sıcak su içerisinde 5 ya da 10 dakika kadar kaynatılarak elde edilen son derece faydalı bir sudur. Soğan suyu doğrudan tüketilebileceği gibi cilde ya da saça dışarıdan da uygulanabilmektedir. Soğan suyu doğrudan içilerek tüketilecekse kaynattıktan sonra bir süre ılıması beklenmelidir. Tadını yumuşatmak ve daha içilebilir olmasını sağlamak için içerisine limon ve bal eklenebilmektedir. Soğan suyu özellikle kış aylarında antibiyotik etkisi ile hem hastalıklara karşı direnç oluşturmakta hem de hastayken tüketildiğinde iyileşmeyi hızlandırmaktadır. 

Soğan Suyunun Zararı Var mıdır?

Soğan suyu insan sağlığı için son derece faydalıdır. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Bu bakımdan soğan suyunun da bilinçli bir şekilde ve dozunda tüketilmesi önerilmektedir. Bu şekilde tüketilen soğan suyunun bir zararı dokunmayacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. İlaç kullanan kişilerde soğan suyu ilaçla etkileşime girebileceği için doktora danışılmasında fayda vardır. Bununla birlikte hassas mideye sahip kişilerde mide problemlerini tetikleyebilmektedir. Bu nedenle soğan suyu tüketirken hafif dozlarda ve vücudun beslenmeye verdiği tepkiyi kontrol ederek tüketmekte fayda olacaktır. Bir rahatsızlık hissedildiğinde soğan suyu tüketmeye ara vermek ya da tamamen bırakmak gerekebilir.

Sonuç

Soğan suyu vitamin bakımından son derece zengin ve besleyici bir gıdadır. Ancak tüketimi doğru ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Bilinçli bir şekilde tüketildiği takdirde de bağışıklık sistemini güçlendirir, idrar söktürücü özelliği vardır, cilt ve saç sağlığına çok faydalıdır. Ayrıca antioksidan özelliği ile yaşlanmayı geciktir ve doğal antibiyotik olması sebebiyle hastalıklara karşı direnç sağlar. Soğan suyu doğrudan içilebilir ya da cilde ve saça doğrudan uygulanabilir. İlaç kullanan kişilerin soğan suyu içmeden önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır.

Dikkat: Yukarıda yer alan bilgiler tıbbi tedavi bilgisi değildir. Mevcut rahatsızlığınız için öncelikle alanında uzman bir doktora başvurunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Loader image

Soğan suyunu, hipoglisemi yani kan şekeri düşük olan kişiler tüketmemelidir. Soğan suyunu, şeker hastalığı olan kişiler dikkatli olmalıdır ve doktor kontrolü dışında kullanmamalıdır. Aşırı tüketilen soğan suyu, tansiyon düşüklüğü gibi olumsuz durumlar yaşatabilir. Özellikle mide rahatsızlığı olan kişiler dikkatli olmalıdır.

Kaynatılmış soğan suyu, kadınlarda adet söktürücü özellik taşımaktadır. Aynı zamanda adet ağrılarının daha hafif geçirilmesine destek olmaktadır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir