Hava Durumunu Bilmenin Faydaları Nelerdir

Hava durumunu bilmenin faydaları oldukça değerlidir.  Fakat en başa dönecek olursak hava olayları nedir açıklaması; yağış, sis, rüzgâr ve ısı değerleri gibi meteorolojik incelemeyle sunulan tüm verilerin genel adıdır. Kısa ve uzun dönem olarak değerlendirilen sonuçlarda, kısa dönemler daha kesin sonuçları içerir. Hava durumu günlük ve genel hayatı etkileyen, belirleyen ve yönlendiren temel faktörü oluşturur. Hava olayları havayla ilgili tüm durumu kapsar. Rüzgâr, sis, dolu, kar, yağmur, don, ısı değerleri gibi anlık ve uzun dönemli olan durumu bildirir. Sis, don, yağmur, kar, rüzgâr anlık değişkenlik gösteren özelliklerde olurken sıcaklık ve soğuk hava durumu uzun süre etkisini koruyabilir. 

Hava Olayları Nasıl Oluşur?

Hava olaylarının oluşum nedenleri yörüngesel açılardan kaynaklanır. Dünyanın güneş çevresindeki döngüsü sırasında oluşan mevsimler ve değişimleri hava olaylarını yaratan etkiyi oluşturur. Mevsimsel ısı değişimleri ve hava olaylarının oluşumu, güneşin ışınlarının dünyaya dik ve yatay açı oluşturmasıyla meydana gelir. Güneş ışınları dünyaya dik açı oluşturacak şekilde ulaşırsa sıcaklık değerleri yükselir. Açı yatay duruma geldikçe, ısı değerleri düşerek soğuk hava etkisi artar. Tam dik olduğu dönem yaz dönemini, tam yatay konuma geldiğinde kış dönemini belirleyen değişim yaşanır. Gün içindeki ısı değişimleri de güneşin kendi etrafındaki dönüşünden oluşan, gece ve gündüz ayrımından kaynaklanır.

Hangi Meslek Grupları Hava Olaylarından Etkilenir?

Sürücüler, pilotlar, balıkçılar, gemi kaptanları, öğrenciler, çiftçiler gibi birçok meslek grubu hava olaylarından olumsuz olarak etkilenebilecek mesleklere sahiptirler.

hava durumunu bilmenin faydalari

Araç kullananlar yağışlı havalarda daha dikkatli olmak zorunda kalırlar. Sis bütün ulaşımı olumsuz etkileyerek, mutlaka geçmesi beklenir. Aşırı kar yağışı herkesi olumsuz etkileyen kapatıcı özelliğe sahiptir. Yolların kapanmasına, trafiğin durmasına ve aksamasına, araçların kaymasına neden olabilir. Aşırı yağmur yağışı sele sebep olabilir. Sel sürüklenmeye neden olur, yolların, evlerin su basması gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Dolu hayati tehlike oluşturan etkiye sahiptir. Araçların, canlıların zarar görmesine neden olabilir. Olumsuz hava koşulları binalara, araçlara hasar verebilir. Don yolların buzlanarak kaymasına, insanların ve araçların kayarak zarar görmelerine neden olarak sağlık ve maddi açıdan zarar verebilir. Aşırı rüzgâr açık alan, gökyüzü ve denizlerde olumsuz etkiler yaratarak uçaklara, gemilere araç ve canlılara zarar verebilir. Yabancı maddelerin uçmasını sağlayarak hasar yaratabilir. Ekinlere zarar verebilir. 

Hava Durumunun Bilinmesinin Faydaları

Hava olaylarının önceden bilinmesi birçok açıdan önlem alınmasını sağlar. Hava olaylarını gözlemlemek ne tür faydalar sağlar:

  • Çiftçiler ekim, hasat ve dikim işlerini gelişmelere göre planlar.
  • Enerji santralleri soğuk hava şartlarına göre üretim planlarında değişik yapar.
  • Gemiler, uçaklar güzergâh ve rotalarını yeniden oluşturur.
  • Belediyeler oluşabilecek durumlar için hazırlık yaparak tedbirleri artırır
  • Seyahat edecekler programlarını yeniden revize eder.
  • Araç sahipleri yaz ve kış tedbirlerini alır.
  • Açık hava program tarihleri yenilenerek düzenlenir.
  • Milli eğitim bakanlığı okul durumu hakkında bilgi verir.
  • Sağlık bakanlığı, polisler, itfaiye ve jandarma hazırlıklı olarak tedbirleri artırır.  

Sonuç

Sonuç olarak hava durumunun önceden bilinmesi insanlar için hem gündelik hayatta hem de meslekî hayatta önem kazanmaktadır. Bu sebeple; ayların yılların ve mevsimlerin  değişmesiyle hava durumu da hızla değişmekte ve ilgili meslek grupları da buna bağlı olarak iş modellerini organize etmektedir. Özellikle sürücüler, pilotlar, balıkçılar, gemi kaptanları, öğrenciler, çiftçiler gibi meslek dallarında bulunan tüm kişiler hava durumu koşullarından yakından etkilenenler arasında yer alırlar. Hava şartları neticesinde çiftçiler ekim ve hasat işlerini planlarken enerji sektöründe çalışanlar soğuk hava şartlarına bağlı olarak enerji üretim stratejilerini belirlerler. Deniz ve hava yolları için güzergahlar ve ilgili yolların şartları belirlenir. Belediyeler hava durumuna bağlı olarak tedbirler alırken valilikler ilgili konu hakkında tatil durumunu belirler. Durumun ciddiyetine bağlı olarak il sağlık müdürlüğü, polisler, itfaiye ve jandarma hava koşulları ile ilgili gerekli önlemleri alır. Bu sayede vatandaşlar, ilgili tedbirler neticesinde güvenli ve kaliteli bir yaşam koşuluna kavuşmuş olurlar. 

Sıkça Sorulan Sorular

Hava durumu ile ilgili öne çıkan bazı sorular aşağıda yer almaktadır:

Loader image

Sürücüler, pilotlar, balıkçılar, gemi kaptanları, öğrenciler, çiftçiler gibi birçok meslek grubu için hava koşulları önem arz etmektedir.

Hava koşullarını bilen kişi, kurum ve kuruluşlar; hava koşullarına karşı önlemlerini alır. Bu sayede kişilerin ve kurumların yaşam kalitelerini olumsuz etkilemeyecek bir şekilde rutinlerine devam etme imkanı sağlar. Hava durumunu bilmenin faydaları oldukça önemlidir.

Genellikle vektörel çizimler ile tasvir edilmekte ve gösterime girmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hava durumları düzenli olarak yayınlanmaktadır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir