Spirulinanın Faydaları Nelerdir

Dünyada bilinen en eski canlı türünden olan spirulina, tatlı ve tuzlu sularda hayat bulan bir çeşit deniz yosunudur. Spirulinanın faydaları ile gündeme gelen bu bitki; tek hücreli olarak yeşil ve mavi renkleriyle sularda bulanan alglerdir. Enerji ve rengini güneşten alan algler, bitki gibi zengin klorofil içeriğine sahiptir. Tatlı ve yumuşak tadıyla kolay sindirim özellikleri bulunur. Spirulina nedir dendiğinde vitamin ve mineral deposu demek doğru olur. Vücudun günlük besin ihtiyacının her çeşidini karşılayacak zengin bileşenlere sahiptir. İçeriğinde B1, B2, B3, B9, B6, bakır, demir, karbonhidrat, omega6, omega3, omega9, protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum, A, E, D, selenyum, krom, çinko gibi yaşam için gerekli tüm mineral, vitamin ve besinleri bünyesinde bulundurur. Bu besinleri iş hayatına taşıyabilmeniz için de bir iş çantasına ihtiyacınız bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tür yaşamsal gereklilikleri yanınızda taşıyabilmek için çanta kullanmanın yararları oldukça önemlidir.

İçeriğinde bulunan yüksek besin değerlerinden dolayı NASA spirulinayı astronot besini olarak uzayda yetiştirilebileceğini önermiştir. 

Spirulina Nedir?

Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan bir tür deniz yosunu olan canlıya spirulina adı verilir.

Spirulinanın Faydaları Nelerdir?

Yetiştirilmesi PH değeri yüksek sularda oldukça kolaydır. NASA açıklamasından sonra birçok kişi spirulinanın faydaları nelerdir diye araştırmakta ve merak etmektedir. Yapısındaki proteinin kalitesi %50-61 oranlarıyla mükemmel olarak değerlendirilir. İçinde bulunan demir, et tüketimine göre daha yüksek emilim oranına sahiptir. Bileşenlerinde yar alan kalsiyum oranı, süte göre 26 kat yüksektir. Vücut dışında üretilmeyen antienflamatuar özelliğindeki GLA, içeriğinde doğal olarak bulunmaktadır. Yüksek oranda bulunan ve serbest radikallerle savaşan fikosiyanin, antienflamatuar ve antioksidan etkiler gösterir. Günlük olarak 4,5gr kullanıldığında, kan basıncını normal seviyede tutarak, kronik böbrek, kalp krizi, felç gibi hastalıklara engel olur. Kötü kolesterolü ve trigliserit düşürerek kalp ve damar hastalıkları oluşumunu engeller. 

Anti alerjik özellikler içerir. Kansere karşı önleyici özellikleri ve oluşan tümörleri küçültücü etkileri bulunur.  Diyabet ilacı kadar etkisi görülen spirulina Tip1 diyabet için kullanılmaktadır. Yüksek bağışıklık gücü sağlayan alg, prostat büyümesi, anemi ve obezite tedavilerinde kullanılmaktadır. Spirulinanın faydası nedir açıklaması olarak, her hastalığa çözüm olmaktadır demek yanlış olmaz. Bağışıklık sistemindeki güçlendirici etkisi tüm hastalıklara karşı güçlü vücut direnci oluşturmaktadır. Serotonin üretimini sağlayan triptofan kaynağı olan alg, mutluluk verici özellikleriyle ruhsal tedavilerde başarılı sonuçlar vermektedir.  

Spirulinayı Kimler Kullanmamalı?

Bilinen herhangi bir yan etkisi gözlenmeyen besin maddesi kullanımlarına dikkat etmek gerekir. Alerjik bünyeler sahip kişilerin kullanmaması önerilir. Özellikle, deniz yosunu, deniz ürünleri, deniz bitkilerine alerjisi olanların kullanımı risk oluşturabilir. Emziren ve hamile olanların kullanması uygun değildir. Kronik hastalıkları olanların ve ilaç tedavisi görenlerin spirulina takviyelerini kullanması önerilmez. 

Spirulina Nasıl Kullanılır?

Piyasada toz ve tablet formunda oluşturulup satılan ürün, direkt kullanıldığı gibi yiyecek ve içeceklere karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Salata, yoğurt, meyve suları, sebze sularıyla rahatlıkla tüketilen ürünün, çok sıcak yiyeceklerle kullanılması önerilmemektedir. Tablet formunu suya karıştırarak içilebilir. Tüm vücut fonksiyonlarını dengede tutan özelliklerde olup, sağlığı destekleyen bir mikroorganizmadır. 

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Spirulina ile ilgili öne çıkan sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir:

Loader image

Spirulina, protein, vitaminler (özellikle B vitamini), mineraller (örneğin demir ve bakır), antioksidanlar (örneğin beta-karoten) ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca düşük kalorilidir ve lif içermez.

Spirulina, takviye olarak kullanılır ve bazı kişiler sağlık yararları için tüketir. Özellikle enerji seviyelerini artırabilir, bağışıklık sistemini destekleyebilir ve antioksidan koruması sunabilir. Ayrıca zayıflama diyetlerinde de kullanılır.

Spirulina genellikle güvenli bir takviyedir, ancak bazı insanlar bireysel duyarlılıkları nedeniyle sindirim sorunları yaşayabilirler. Ayrıca, bazı spirulina ürünleri mikrobiyal kontaminasyon riski taşıyabilir, bu nedenle güvenilir kaynaklardan alınması önemlidir.

Spirulina, bazı diyet takviyelerinde kilo verme sürecini desteklemek için kullanılır. İçeriğindeki protein ve besleyici maddeler nedeniyle tokluk hissi yaratabilir ve metabolizma hızını artırabilir. Ancak, tek başına bir zayıflama çözümü olarak görülmemelidir ve dengeli bir diyet ve egzersizle birlikte kullanılmalıdır.

Spirulina toz veya tablet formunda bulunur. Genellikle su, smoothie, yoğurt veya meyve suyu gibi içeceklerle karıştırılarak tüketilir. Tavsiye edilen günlük dozu aşmamak önemlidir ve doktor tavsiyesi almak her zaman önemlidir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir