İnek Ağız Sütünün Faydaları Nelerdir

Merak edilen inek ağız sütü nedir sorusunun cevabı, buzağının doğumundan öncesinde ve sonrasında yavruyu beslemek için ürettiği, besin değeri yüksek süttür şeklinde açıklanır. Kolostrum olarak adlandırılan sütün, buzağı sağlığı ve gelişimi açısından hayati önemi bulunur. İnek ağız sütünün faydaları günümüzde çok fazla sorgulanmasının sebebi ise; diğer süt değerlerinden üstün özelliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Normal zamanlarda üretilen süte göre iki katı kuru madde ve beş katı protein değerine sahiptir. İçeriğinde daha fazla vitamin ve mineral bulunduğundan fazla enerji sağlar. İçeriğindeki ishal yapıcı özellik, doğum anında sindirim yollarında oluşan toksik yapıyı temizlemeye yardımcı olur. Buzağının sağlıklı gelişimini destekler. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir. Buzağının hastalıklara karşı korunmasını ve mücadele etmesine yardımcı olur. Yeni doğan yavrunun beden yapısı hastalıklara karşı zayıf olduğundan, ilk beslenmenin ağız sütüyle yapılması hayatta kalmasını sağlar. 

İnek Ağız Sütünün Besin Değerleri

İnek memesinde salgılanan ve doğum zamanı oluşan ağız sütü, yoğun kıvamlı, hafif acımsı tadı olan buzağı beslenme sütüdür. Ağız sütünün özgül ağırlığı, diğer süte göre daha fazladır ve değeri 1,033 ve 1,094 gr/ml arasındadır. Asit oranı 10-15 Sh aralığında değişmektedir. Laktoz ve kazein miktarı oldukça düşüktür. Mineral ve suda erime hızı yüksek azotlu madde oranı yüksektir. Sütte bulunan kuru maddenin oranı %12 iken, ağız sütünde bulunan kuru madde oranı % 22-28 arasındadır. B12, D, A, E vitamin değerleri bakımından zengindir. 

Inek Agiz Sutunun Faydalari

İnek ağız sütünün yoğun bileşenlerini bağışıklık sistemini güçlendiren, cilde iyileştiren ve sağlıklı büyümeye faydaları olan İmmunoglobulinler oluşturur. Bu bileşenler, bakteriyel, alerjik ve viral enfeksiyon oluşumlarını engeller, iyileştirir. Ağız sütü lgG açısından en yüksek değerlere sahiptir. İçeriğinde 5 çeşit lgG bulunur. Buzağının otoimmün düzenlemesini ve gelişimini sağlar. 

İnek Ağız Sütünün Gelişime Etkisi

Memeli canlılarda doğan yavru anne sütünden beslenerek gelişir. Yavrunun ayağa kalkabilmesi, yürüyebilmesi, kas ve kemik dokusunun gelişimi için ağız sütü gereklidir. Kas ve yumuşak dokuların temel besin kaynağını protein oluşturur. Ağız sütünde bulunan yüksek protein değeri yavrunun hızla bedensel fonksiyonunu geliştirici özellik taşır. Ağız sütünün ana fonksiyonlarından ilki kas gelişimini sağlaması ikinci fonksiyonu da kemik gelişimine destek olmasıdır. Ağız sütünde bulunan kazein yapısını, yüksek oranda protein yapı taşları oluşturur. Kazein kas moleküllerini yapılandırarak yavrunun hızla gelişimini sağlar. 

İnek Ağız Sütünün İnsanlara Faydaları Nelerdir?

Yavrunun doğumdan itibaren çok kısa sürede kas ve dokularını yapılandırarak hızla gelişimini sağlayan ve en kısa sürede ayağa kalkmasına destek olan inek ağız sütünün faydaları nelerdir:

 • İmmunoglobulin değerleri yüksek olan süt, bebekleri bakteri, mikrop ve virüslerden korur.
 • İçeriğinde D, A, E, B12,  vitamin ve mineral oranları yüksektir, bebeğin günlük alması değerlere eşittir.
 • İmmunoglobulin ve antikor oranlarının yüksekliği bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Viral ve alerjik enfeksiyon oluşumlarına engel olur. 
 • Bağırsak florasını ve sindirim sistemini düzenler, sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Sarılık ve hepatit riskini minimuma indirir. 

İnek Ağız Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

İnek ağız sütünün cilde faydaları incelendiğinde nemlendirici etkisi ön plana çıkmaktadır. Ağız sütünün içermiş olduğu antioksidanlar; cildin daha genç ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte inek ağız sütü a vitamini içermektedir. Laktik asit sayesinde ciltteki gözenekleri temizlemekte ve cilt lekelerini azaltmaktadır. Tahriş olmuş ciltlerin hızlı iyileşmesine ve kızarıklığın geçmesine yardımcı olmaktadır. İnek ağız sütünü; cilde sürerken temiz bir pamuk ped veya sünger kullanabilirsiniz.

İnek Ağız Sütünün Sporcular İçin Faydaları Nelerdir?

 • Ağız sütünün içerisinde bulunan bağışıklık sistemini destekleyen faktörler sayesinde yoğun antrenman programları dahilinde zayıflayan bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği düşünülmektedir. 
 • İçerdiği yüksek oranda proteinden dolayı ve kas kitlesi kazanmaları gerektiğinden sporcular için oldukça faydalı olabileceğine inanılmaktadır.

İnek Ağız Sütü Nasıl Yapılır?

İnek ağız sütünün nasıl yapıldığını aşağıdaki açıklamalar üzerinden öğrenebilirsiniz: 

Malzemeler

 • 500 ml inek ağız sütü 
 • 1000 ml normal inek sütü 

Hazırlanışı

 • 1000 ml olan inek sütünün tamamı kaynatılır. 
 • Kaynayan süte yavaş yavaş ağız sütü eklenir. Kıvam alana karıştırılır. 
 • İstenilen kıvama ulaştığı zaman ocağın altı kapatılır. 
 • Hazır olduğu zaman bir kap soğuk su ile doldurulur. Sıcak olan tencere soğuk su ile dolu olan kaba oturtulur ve soğuyana kadar daima karıştırılır.

Sonuç

Ağız sütü, doğumun gerçekleşmesi ile başlayan, ilk hafta ile birlikte meme bezinden salgılanan, buzağıların bağışıklık sistemi için oldukça önemli olan ilk süttür.  Ağız sütünün en önemli özelliği bağışıklık maddeleri yani immunoglobulin içermesidir. Dolayısıyla hem insan hem de buzağılar için inek ağız sütü oldukça önemlidir.  Aynı zamanda vitamin A, D, E, B12 ve mineral deposudur.

Sıkça Sorulan Sorular

İnek ağız sütünün faydaları nelerdir? 

Yeni doğan buzağının bağışıklığı için doğumdan hemen sonra yeterli miktarda ve kaliteli bir ağız sütü alması gerekmektedir.  

Ağız sütü nedir? 

Ağız sütü, doğumdan hemen sonra inek meme bezinden salgılanan, buzağılar için oldukça faydalı olan ilk süte denir.

Ağız sütü protein değeri nedir?

100 ml protein sütünde yaklaşık olarak 3 grama kadar protein bulunmaktadır.

Ağız sütü nasıl kullanılır?

İnsanlar, ağız sütünü pişirerek tüketir.  

Ağız sütü nasıl pişirilir? 

Belirli ölçülerde normal süt ve ağız sütü birleştirilir ve kaynatılır. Ardından soğumaya bırakılır.

Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir