Muzun Faydaları Nelerdir

Muz, tropik ve subtropik iklime sahip bölgelerde yetiştirilmektedir. Muz en çok Hindistan, Çin ve Endonezya’da yetiştirilmektedir. Muz, genel olarak yüksek sıcaklık ve neme ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle her iklimde yetiştirilememektedir. Muz, Türkiye’de genellikle mart ve mayıs aylarında ve iklim koşullarından dolayı Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. İhtiyaç duyulan toprak, humusça zengin, killi, iyi havalanan ve taşsız topraktır. Ağaca benzeyen bir yapıya sahiptir ve boyu yaklaşık 3 metre civarındadır. Mor çiçek açmaktadır. Yetişen muzlar, salkım halinde olmaktadır. Bu salkıma ‘hevenk’ denmektedir. Bir hevenkte 50 ile 100 aralığında muz bulunabilmektedir. Mevsiminde sıklıkla tüketilen muzun, saklama süresinin uzun olması için ağacından tam olarak sararmadan yani olgunlaşmadan koparılması gerekmektedir.

Muz; içerdiği potasyum, vitamin, lif ve mineralleri ile kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça faydaları olan bir besin kaynağıdır.

Muz; içerdiği potasyum, vitamin, lif ve mineralleri ile kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça faydaları olan bir besin kaynağıdır.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muzun faydaları oldukça önemlidir. Yetişkinler için muzun faydaları şu şekilde özetlenebilir:

 • Muz, içerisinde karbonhidrat, yağ, lif, protein, C vitamini, A vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir barındırmaktadır.
 • Muz, kalp sağlığının korunmasında rol alan önemli bir meyvedir.
 • Muz, kan basıncını dengelemede oldukça önemlidir.
 • Yeterli ve düzenli miktarda tüketilen muz, insülin direncinin artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Muz, lifli bir yapıya sahip olduğu için sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Mide rahatsızlıklarını en aza indirme konusunda yardımcı olmaktadır.
 • İçerisinde ortalama 159 mg potasyum bulundurduğu için enerji kaynağıdır.
 • Böbrek sağlığına olumlu yönde etkisi vardır.
 • Muz, aynı zamanda içerisinde lif bulundurduğundan dolayı tokluk hissi sağlar ve diyetlerde belirli miktarda tüketilmesi önerilmektedir.
 • Yaşlanma ile birlikte oluşabilecek kemik kaybını önlemeye ve en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.
 • Muz, dişler için de oldukça faydalıdır.

Muzun faydaları oldukça fazladır. Fakat yine de fazla miktarda tüketmemek gerekmektedir. Fazla muz tüketimi tehlikeli olabilmektedir.

Çocuklar İçin Muzun Faydaları Nelerdir?

 • Muz, çocuklarda kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.
 • Muz, böbrek taşı oluşumuna karşı korumaktadır.
 • Muz, çocuklar için bir potasyum kaynağıdır.
 • Muz, çocuklar için doğal enerji ve şeker kaynağıdır.

Dikkat: Çocuklar için de muzun faydası oldukça fazladır. Fakat kabızlık sorunu yaşayan bir çocuğa muz vermemek en iyisi olacaktır. Muz tüketimi konusunda doktorunuz ile iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.

Bebekler İçin Muzun Faydaları Nelerdir?

 • Bebekler için muz, mama kıvamına kolay dönüşebildiği için bebek için faydalı, ebeveyn için ise oldukça kolaydır.
 • Muz, içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller açısından bebekler için oldukça faydalıdır.

Dikkat: Bebekler için de muzun faydası oldukça fazladır. Fakat kabızlık sorunu yaşayan bebeklere muz yedirmemek en iyisi olacaktır. Ayrıca bebekler, ek gıdaya geçiş sürecinde alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bu yüzden muz tüketimi konusunda öncelikle doktorunuz iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.

Fazla tüketildiği zaman muzun faydalarından çok zararları ortaya çıkmaktadır.

Bu zararlar şekilde özetlenebilir:

 • Muz, yeterli miktarda yenildiği zaman kalp için yararlıdır. Fazla miktarda tüketildiğinde vücutta, içerisinde bulunan potasyumdan kaynaklı hiperkalemi meydana gelmektedir. Kalp için oldukça zararlıdır. Düzensiz kalp atışı, kas zayıflığı ve geçici felç gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.
 • Eğer mevcutta bir böbrek rahatsızlığı varsa oldukça az miktarda tüketilmesi önerilmektedir.
 • Eğer sabah erken saatlerde muz tüketilirse, içerisinde bulundurduğu magnezyum, kasların rahatlamasına sebep olmaktadır ve sonucunda kişi kendisini uykulu hissedebilmektedir.
 • Muz, dişler için oldukça faydalıdır. Fakat muzun içerisinde barındırdığı nişasta ve şeker dişler üzerinde uzun süre kalırsa dişler için oldukça zararlı olmaktadır. Bu yüzden muz yedikten sonra dişler fırçalanmalıdır.
 • Olgunlaşmamış muzlar, olgunlaşmış muzlara oranla daha yüksek oranda nişasta içerir. Bu da kabızlığa neden olabilmektedir.

Özet

Muz, oldukça faydalı bir meyvedir ve dünya çapında yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Muz, protein, lif, mineral ve birçok vitamin içermektedir.

Muz, yüksek oranda protein içerdiği için kas gelişimi için oldukça önemlidir. Muz, içerisinde bulunan lifler yardımıyla bağırsak sağlığını ve hareketliliğini desteklemektedir. Muz, içerdiği B vitamini grubu sayesinde stresi azaltmada yardımcı olmaktadır.

Genel olarak muz, içerdiği vitamin, protein, lif ve mineraller sayesinde oldukça yararlı bir meyvedir. Sağlık problemi bulunmayan bireyler için mevsiminde, yeterli ve düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Muz ile ilgili sıkça sorulan sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Loader image

Muz, yüksek oranda potasyum içerdiği için eğer böbrek rahatsızlığınız varsa muz tüketilmesi önerilmez.

Sağlıklı bir insan, muzun ortalama besin değerleri dikkate alındığında 7,5 adet muz yiyebilir. Bir muz, ortalama 125 gr ve 450 mg potasyum minerali içermektedir.

Muz, magnezyum, potasyum ve B vitamini içermektedir. Afrodizyak besinlerde üst sıralarda yer alır.

Aç karnına yenen muz, kandaki magnezyum miktarını hızlı yükseltir ve bu da kalbe zarar verir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir