Arı Poleninin Faydaları Nelerdir

İçerisinde 250’den fazla vitamin, amino asit ve yağ ile birlikte birçok aktif bileşen içeren arı poleninin faydaları, sağlık kuruluşları tarafından da arı poleninin faydaları nelerdir adlı makale ile kanıtlanmıştır. Arı poleni nedir, yaşlanmanın önüne geçen etkileri, iştah açan özellikleri, performans ve dayanıklılık artıran özel bileşenleriyle oluşan, mucizevi besin gruplarının başında yer alan değerli bir gıdadır.  Arı poleninin, bal, arı zehri, arı sütü ile karıştırılmaması gerekir. Bu önemli besin, işçi arıların kendi çabalarıyla topladıkları çiçek polenlerinden oluşur. Sağlığa yararlı enzimler, çiçek ve meyve nektarları, arı salgıları ve balmumu özlerinin bileşkeni ve etkileşiminden oluşturur.  Doğada bulunan bu doğal besin, en uzun süre dayanma özelliği gösteren tek gıdadır. 

Arı Poleni Nedir?

250’den fazla bileşen ve etkileşimiyle oluşan öz, en güçlü ve faydalı besin grubunu oluşturur. Bu biyolojik ve doğal besin, karbonhidrat, protein, yağ, mineral, vitamin,  antioksidan ve enzimler açısından zengin ve güçlüdür. Mevsime ve toplanan bitki özlerine göre içindeki bileşenler değişkenlik gösterse de faydası ve etkisi her üründe yüksek oranlara sahiptir. Yüksek antioksidan özelliği, serbest dolaşan radikallere karşı savaşarak, kronik tüm hastalıkların oluşumunu engeller ve korur. Arı poleninin faydaları nelerdir sorusu sadece hastalıklara iyi gelmesi olarak açıklanmaz. Tüm vücudun yapı taşlarını onarıcı, güçlendirici ve tek başına tüm besin ihtiyacını karşılayan özelliktedir.

Yüksek kötü huylu kolesterolü düşürür, kan içinde bulunan lipitlerin oluşmasını engeller ve kan değerlerini düzenler. Bağışıklık direncini ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırır, güçlendirir. Vücudu koruyucu kalkan gibi tüm virüs, bakteri ve mantarlara karşı korur. Enfeksiyon oluşumunu ve enflamasyonu engeller. Yaraların iyileşmesini sağlar. Antibakteriyel ve anti kanserojen etkileri yüksektir. Hormonal dengeyi sağlar, adet ve menapoz dönemi ruhsal sıkıntıların düzelmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vücut yapısını düzenler, kilo dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. 

Arı Poleni Tüketimi

Arı poleni toz formunda ve granül olarak satılmaktadır. Tadı acımtırak olan bu besini çeşitli gıdalarla karıştırarak tüketebilirsiniz. Yoğurt, meyve püreleri, meyve suları gibi yiyecekler uyumu kolaydır. Suda bekletilerek granüllerin yumuşaması sağlanır, bu şekilde tüketimi sindirimi ve hazmı kolaylaştırır. 

Arı polenin faydası nedir, bebeklerde ve çocuklarda tüketilir mi diye en çok anneler merak etmektedir. Bir yaş altı bebeklerde kullanımı uygun görülmeyen besinin, 12 yaş altı çocuklarda kullanılması konusunda, doktora sorularak uygulanması önerilir.

Arı Polenin Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon gösteren bünyelerde kullanılmaması gereken ürün, aşırı duyarlı karaciğer ve böbrek hastaların da kullanımının doktor kontrolünde yapılması önerilir. Genel olarak tıp açısından faydalı ve belli bir zararı olmadığı öne sürülse de emziren ve hamile annelerin polen kullanmaması önerilmektedir. Hamile anne adayların son 3 ay kesinlikle kullanmaması tavsiye edilir. 

Arı poleni satın alınacağı zaman doğal ve sağlıklı ürün olmasına dikkat ederek kullanılması önerilir. 

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Arı poleni ile ilgili öne çıkan sorular aşağıdaki gibidir:

Loader image

Arı poleni, protein, vitaminler (özellikle B vitaminleri), mineraller (örneğin demir ve çinko), antioksidanlar ve amino asitler bakımından zengindir. Ayrıca, karotenoidler ve flavonoidler gibi bitki bileşenleri içerir.

Arı poleni, bağışıklık sistemini güçlendirebilir, enerji seviyelerini artırabilir, cilt sağlığını iyileştirebilir ve sindirim sistemini destekleyebilir. Ayrıca, alerjileri hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair bazı araştırmalar da bulunmaktadır.

Evet, arı poleni alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı insanlar, polene karşı duyarlıdır ve arı poleni tüketirken alerjik tepkilere (örneğin, burun akıntısı veya göz kaşıntısı) yol açabilir. Bu nedenle, arı poleni tüketmeden önce alerji durumunuzu göz önünde bulundurmalısınız.

Arı poleni taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilir. Genellikle doğrudan yenebilir veya smoothie, yoğurt veya müsli gibi gıdalara eklenir. Ayrıca kapsül veya toz formunda da bulunabilir.

Arı poleni, arılar tarafından çiçeklerden toplanan polenlerin bir ürünüdür. Propolis ise arılar tarafından kovanlarını sızdırmaz hale getirmek ve hastalıkları önlemek için ağaç reçinesi, balmumu ve diğer maddelerle karıştırılarak üretilen bir üründür. Arı poleni ve propolis, farklı besin bileşenlerine sahiptir ve farklı sağlık faydaları sunarlar.

 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir