Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir

Lens cinsinden olan yeşil mercimek baklagiller familyasının bir üyesidir.  Yeşil mercimeğin faydaları başlığından evvel Yeşil mercimek nedir dendiğinde en yüksek protein değerine sahip olan baklagil olarak açıklanır. İçerdiği yüksek besin içerikleriyle gıda tüketimi açısından önemlidir. Türkiye’de oldukça geniş bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemiz mutfaklarında sıkça tüketilen besin grupları arasında yer alan yeşil mercimek, içerdiği yüksek protein, mineral ve vitaminlerce doyurucu bir gıda olarak tüketilir. Bol güneşli alanlarda nemli topraklarda daha verimlidir. Yabani otlardan arındırılarak yetişmesi gerekir. Soğuk hava ve zor şartlardan etkilenmeyen yapısal özelliklere sahiptir. 

Yeşil Mercimek Nedir? Faydaları Nelerdir?

Vejetaryen beslenme yapısına uygun özelliklere sahip olan yeşil mercimek, içeriğinde yüksek oranda protein barındırır. İçinde bulunan protein yapısı etten alınan proteinle eşdeğerdedir. Protein ağırlıklı beslenen sporcu beslenmelerinde özellikle önerilir. Bol lifli yapısı, tok tutar ve obezite tedavisinde sıkça kullanılır. Bol lif özelliği bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununa iyi gelir. Tek öğün yemeklerde bile vücut enerjisini yükselterek fayda sağlar. 

B1, B2, potasyum, demir, bakır, fosfor, protein, çinko, kükürt, iyot gibi birçok vitamin ve mineral açısından zengin içeriklere sahiptir. Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir sorusuna et tüketmeyen kişilere önerilen maksimum protein değerine sahip tek besindir demek yanlış olmaz. İçerdiği demir açısından kansızlık ve halsizlik sorunlarını giderir. Yüksek lif oranı bağırsak düzensizliklerine iyi gelir, sindirimi rahatlatır. Fazla enerji vererek zayıflama etkisini hızlandırır. Yeşil mercimek suyunu tüketmek yağ yakımı açısından fayda sağlar. Detoks olarak kullanılır. Antioksidan etkisi yüksektir.

Yeşil Mercimek Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yüksek protein özelliği kas ve kemik yapısını güçlendirerek vücut sağlığını, zindeliğini sağlayarak vücut direncini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirimi düzenleyici etkisiyle bağırsakların temizlenmesini ve rahatlamasını sağlar. Folikasit içeriği, hormon dengesini ve düzeyini düzenleyerek, adet, hamilelik, menapoz, ergenlik dönemlerinde vücut sağlığını korur. Kan değerlerini, basıncını dengeleyerek, kalp ve tansiyon sorunlarına iyi gelir. Kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolün yükselmesini sağlar. İçeriğinde bulunan demir içeriğiyle demir seviyesini dengeler ve kas, kemik erimesi sorunlarının tedavisinde kullanılır. Zayıflamak için diyet listelerinde tok tutucu besin olarak kullanılır.Yeşil mercimeğin faydası nedir ne için kullanılır açıklaması sporcular açısından protein olarak geçmektedir. Beslenme diyetlerinde hayvansal protein kullanmayan sporcular, özellikle yeşil mercimek tüketerek protein ihtiyacının tamamını bu besinden karşılamaktadırlar. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeriklerinin yüksekliği, sporcular açısından oldukça önemli minerallerdir. Kramplar, spazmlar ve burkulmalara karşı bu minerallerin yüksek oranda koruyucu özelliği bulunur. 

Yeşil Mercimeğin Zararları Nelerdir?

Aşırı tüketimi, her besin grubunda olduğu gibi kilo alımına neden olur. Dengeli ve dozunda tüketilmesi önerilir. Fazla tüketilmesi yüksek lif oranı nedeniyle bağırsak hareketlerini artıracağından ishal olma riskini yükseltir. Fazla yenmesi durumlarında gaz yapıcı özelliği bulunur. Yüksek protein ve besin değerleri açısından dozunda tüketilmesi vücut sağlığı açısından önemlidir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir ile ilgili öne çıkan soru başlıkları şu şekildedir:

Loader image

Yeşil mercimek, yüksek miktarda lif, protein, vitaminler (özellikle B vitaminleri), mineraller (örneğin demir ve folik asit) ve antioksidanlar içerir. Ayrıca düşük yağ içeriğine sahiptir ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Yeşil mercimek suda haşlanarak veya buharda pişirilerek hazırlanır. Önceden ıslatılmasına gerek yoktur ve kısa sürede pişer. Pişmiş yeşil mercimek, birçok yemek için  kullanılabilir.

Hem yeşil mercimek hem de kırmızı mercimek besleyicidir, ancak bazı farklılıklar vardır. Yeşil mercimek daha yüksek protein içeriğine sahiptir, kırmızı mercimek ise daha fazla lif içerir. Hangi türün daha besleyici olduğu, kullanım amacınıza ve beslenme ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Yeşil mercimek, çorba, pilav, salata, mezeler, köfte, ve hatta veggie burger yapımında kullanılabilir. Ayrıca, öğünlerinizi zenginleştirmek için ekstra protein kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Yeşil mercimeği serin, kuru bir yerde hava almayan bir kapta saklayın. Bu şekilde, uzun süre tazeliğini koruyabilirsiniz. Ayrıca, açılmış paketleri hava geçirmez kaplarda muhafaza etmek de iyidir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir