Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir

Kuru soğan diğer bitki türlerinden farklı olarak  yüksek antibiyotik değerlerine sahip bir faydaları olan sebze türüdür. Kuru soğan nedir bitki midir sebze midir diye oldukça merak edilmektedir. Kuru soğan sebze ailesine ait olan bir besin kaynağıdır. Kuru soğan yüksek antibiyotik değerlerine sahip bir sebzedir. Sarımsak, pırasa, frenk soğanı familyasından olan, Allium cinsinin en yaygın türüdür. Bu aileye ait bitkilerin en bilinen özellikleri keskin aromaları ve içerdiği tıbbi içerikleridir. Genellikle iki yıllık üretim evresine sahip olmaktadırlar. Büyümeye başlayınca ilk mevsiminden itibaren hasat edilmektedir. Yeşil yaprakları taze olarak salatalarda kullanılmaktadır. Kök kısımları kurutularak uzun dönem saklanmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak her bölgede yetişmektedir. En çok üretimi İç Anadolu bölgesinde yapılmaktadır. Mutfaklarda, pişmiş olarak ana yemek içerisinde, yemeklerin yanında ve salataların içerisinde ise çiğ olarak tüketilmektedir. Çiğ olarak da tüketilen sebze, sağlık açısından faydalı vitamin ve mineralleri içerir. 

kuru soganin faydalari

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir

Soğan sebzesi 45 santim uzunluğa erişmektedir. Küresel yapıda gelişimini sürdürmektedir. Yaprakları sarı yeşil arasında olmaktadır. Haziran ayından temmuz sonuna kadar tarlalarda ve bahçelerde gelişmektedir.  

Kuru Soğanın Besin Değerleri

Kuru soğan içeriğinde flavonoidler, karotenoidler ve yüksek oranda antioksidan bulunmaktadır. Kalsiyum, demir, lif ve C vitamini oldukça yüksektir. Doğal antibiyotik görevini üstlenmektedir. Kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu özellik göstermektedir. 100 gram kuru soğan 46 kcal içerir. 8,9 gr karbonhidrat, 1,4 gr protein, 30 mg kalsiyum, 1,0 mg demir ve 10 mg C vitamini A ve B vitaminleri, magnezyum, potasyum, fosfor, kükürt, iyot ve folat bulunmaktadır. Birçok kanser türünün tedavisinde etkili olarak kullanılan soğan, ruhsal hastalıklara da iyi gelen özelliklere sahiptir. Saç, cilt ve beden sağlığına iyi gelmektedir. Kış aylarında antibiyotik özelliği ve bağışıklık sistemini güçlendiren içeriğiyle hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevini üstlenmektedir. İçeriğinde bulunan sülfür, antibakteriyel özellik göstermektedir. Bakteri oluşumunu engellemektedir.  

Kuru Soğanın Sağlığa Etkisi

Tıbbi araştırmalarda, Allium ailesine ait sebzelerin, sindirim sisteminde yer alan mide ve kolon rektal kanser incelemelerinde, etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Kolon kanseri olan hastalarla, aynı sayıdaki sağlıklı insan karşılaştırmaları yapılarak gıdaların etkisi araştırılmıştır. Kuru soğan tüketen kişilerin %79’unda kolon kanserine rastlanmamış ve etkisi görülmemiştir. Tıbbi açıdan yapılan araştırmalar ve deneysel çalışmalar sonucunda, kuru soğanda bulunan içeriklerin, kanser hücrelerini öldürdüğü ve oluşmasını engellediği kesin olarak görülmektedir. Kansere karşı koruyucu gücü fazladır. Yüksek antioksidan ve antibiyotik özelliğinin de bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanser gibi hastalıklarla mücadele gücünü artırdığı kanıtlanmıştır. Yetişkinler önerilen günde 1 orta boy soğan tüketimiyle, günlük C vitamini ihtiyacının % 13-15’ini karşılamaktadır. Yüksek antioksidan özelliği vücudun serbest radikallere karşı savaşan gücünü oluşturmaktadır.

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Lezzetli ve yemeklerin vazgeçilmez tadı olan kuru soğanın faydaları nelerdir:

  • Yüksek antioksidan ve kuersetin içeriği, yumurtalık, kolon, rektal ve sindirim sistemi kanser oluşumunu engellemektedir.
  • Özellikle astım ve alerjik bünyelerin, hassas olan bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine destek olmaktadır.
  • İçeriğinde bulunan kükürt kanı incelterek kalp krizi, inme gibi hastalıkları engellemektedir.
  • Hipretansiyon tedavisinde etkili olarak kullanılmaktadır.

Sonuç

Ülkemizde çoğu yemeğin ana malzemesi kuru soğandır. Çoğu sulu yemeğin vazgeçilmezidir. Kuru soğan, lif ve antioksidan açısından oldukça zengindir. Ayrıca kalsiyum, fosfor, manganez, potasyum, sülfür ve demir mineralleri bulunurken aynı zamanda B, A ve C vitamini de bulunmaktadır. Kuru soğan halk arasında doğal antibiyotik olarak anılmaktadır. Mikropları yok etme konusunda oldukça başarılıdır. Kuru soğan, antioksidan içerdiği için kanserle savaşmakta rolü önemlidir. Kuru soğan kadar kuru soğan kabuğunun da faydaları oldukça önemlidir. Kuru soğan kabuğunun suyu ile cilt temizlendiğinde sivilceler kaybolmaktadır. Kuru soğan kabuğunun suyu, saç diplerini besler, saçın parlak görünmesini, saçın nispeten daha hızlı uzamasına, diş ve diş eti sorunlarının azalmasına yardımcı olmaktadır. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru soğanın yararları ile ilgili sıkça sorulan sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Loader image

Kuru soğan, basur hastalığı olanlarda kanamayı artırabilmektedir. Mide ile ilgili rahatsızlığı olanlarda mide yanması ve hazımsızlık gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Dolayısıyla kuru soğan tüketiminde dikkatli olmak gereklidir. 

Kuru soğan, çiğ veya yemeklerin içerisinde tüketilebilir. Ayrıca alternatif tıp kapsamında tüketilecek ise alanında uzman hekimin belirttiği yöntemler doğrultusunda tüketilmelidir. 

Kuru soğanın pişmiş hali, çiğ soğana göre daha yüksek oranda antimikrobiyal özelliğe sahiptir.  

Pişmiş soğan gaz yapabilir. Sebebi ise içerisinde bulunan fruktoz şekeridir. Sindirimi bir hayli zordur ve bu yüzden gaz yapıcı bir etkiye sahip olabilmektedir. 

Fazla tüketilmediği zaman mideye herhangi bir zarar vermediği belirtilmektedir. 

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir