Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir

Sarı kantaron bitkisinin pek çok rahatsızlık üzerinde olumlu etkilerinin var olduğu bilinmektedir. Bu bitkinin en sık kullanıldığı durumlar arasında yanıklar, yaralanmalar ve kesik tedavileri bulunmaktadır. Sarı kantaron vücutta oluşan mantarlar, bakteri ve virüsler üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bununla beraber ciltte yara ya da leke oluşumu durumlarında da oldukça etkili olmaktadır. Sarı kantaronun daha pek çok faydası bulunmaktadır. Sarı kantaronun faydaları şu şekilde listelemek mümkündür:

  • Sarı kantaron içerdiği antioksidanlar sayesinde enflamasyonu azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Hücre onarıcı etkisi ile yara, yanık, kesik gibi deformasyonların iyileşmesini hızlandırmaktadır.
  • Cilt sorunlarına karşı kan dolaşımını artırarak tedavi edici özellik göstermektedir.
  • Sarı kantaron antiviral özelliğe sahiptir. Bu yönü ile enfeksiyonlara karşı güçlü bir silah olarak kullanılmaktadır..
  • Cildin kalitesini artırmakta ve cilt sorunlarının çözümünde kullanılmaktadır.
  • İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde saçların daha parlak ve gür olmasına yardımcı olmaktadır.
  • Saç derisinde oluşabilecek pullanma, egzama ve kepek gibi cilt sorunlarına karşı da oldukça etkili olduğu bilinmektedir. 

Sarı Kantaron Nedir?

Sarı kantaron nedir diye merak edenler için, yapraklarından ve çiçeklerinden yağ elde edilerek pek çok alanda kullanılabilen bir bitkidir. Bu bitkinin çiçekleri ve yaprakları “ hypericum” adı verilen şifalı bir yağ ile doludur. Bu yağ ise cilt sorunlarından sindirim sorunlarına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Sarı kantaron yağı ağrı kesici bir özelliğe sahiptir ve enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Bu sebeple hem ağrı kesici olarak hem de yara izlerinin yok edilmesi amacıyla yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Sarı kantaron gastrit kaynakları ağrıların hafifletilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Ancak sarı kantaron yağı bazı ilaçlarla etkileşime geçerek zararlı etkilere sebep olabilmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekmektedir.

Sarı kantaron, yanık, yara ve kesik tedavilerinde kullanılan oldukça yararlı bir bitkidir.

Sarı kantaron, yanık, yara ve kesik tedavilerinde kullanılan oldukça yararlı bir bitkidir.

Sarı Kantaron Kimler İçin Uygundur?

Sarı kantaron pek çok faydası bulunan bir bitki olmasına rağmen bilinçli bir biçimde kullanılmadığı takdirde bazı problemlere yol açabilmektedir. Bu sebeple sarı kantaron herkesin kullanımına uygun değildir. Özellikle hamileler ve emziren anneler doktor onayı olmadan kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Bununla birlikte doğum kontrol hapı, antidepresan, astım, tansiyon ve kanser ilaçları kullanan kişilerle birlikte organ nakli yapılan hastalar sarı kantaron kullanımından kaçınmaları gerekmektedir. Bununla birlikte ciltte oluşan yanık, kesik ve yaralanma durumlarında hem ağrıyı azaltmak hem de iyileşmeyi hızlandırmak için sarı kantaron kullanılabilmektedir. Bunun yanısıra nar çiçeği de faydalı bir bitkidir ve çoğu insan için uygundur. Nar çiçeği nedir diye merak ediyorsanız sitemiz içinden inceleme yapabilirsiniz.

Sarı kantaron doğru ve bilinçli bir şekilde kullanıldığında son derece faydalı bir bitki olmakla birlikte ilaç kullanımı, hamilelik ya da organ nakli gibi bazı özel durumlarda kullanılması önerilmemektedir. Sağlıklı bireylerin de kullanmadan önce doktora danışmasında fayda vardır. Sarı kantaron cilt rahatsızlıklarında, mide rahatsızlıklarında ve basit düzeyde depresyon durumlarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda sarı kantaron seratonin düzeyini artırarak kişilerin daha mutlu hissetmesine yardımcı olmaktadır. Ancak bu bitkiyi en sağlıklı şekilde kullanmak için doktor onayı ile hap formatında üretilmiş ürünler eczaneden temin edilerek tüketilmelidir.

Sonuç

Sarı kantaron bitkisi uzun yıllardır bazı hastalık tedavilerinde kullanılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir. Çeşitli hastalıklarda bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda depresyon ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik sebeplerden kaynaklı durumlar için de kullanılmaktadır. Sarı kantaron yağı ise vücuttaki yaralar, yanık, sivilce ve lekelerin tedavisinde de etkin rol oynamaktadır. 

Sarı kantaronun bilinen birçok faydası olduğu kadar zararı da olabilmektedir. Sarı kantaron bitkisi, bazı ilaçlar ile etkileşime girebilmektedir. Bu nedenler ilaç kullanan kişiler, kronik rahatsızlığı olanlar, hamile ve emziren anneler doktoruyla muhakkak iletişime geçmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Loader image

Soğuk algınlığı belirtilerini en aza indirmede yardımcı olmaktadır. Uyku sorunu ve panik atak yaşayanlar da tüketmektedir.

Kantaron yağı, sindirim sistemi, ishal, mide krampları ve hazımsızlık gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olmaktadır.

Kantaron yağı, bazı ilaçlar ile etkileşime girebildiği için ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle belirli bir hastalığa sahip olanlar, hamileler, emzirenler ve ilaç kullananlar muhakkak doktorları ile görüşüp kullanmalıdır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir