Nar Çiçeğinin Faydaları Nelerdir

Nar meyve olarak yüksek antioksidan içeriğiyle sağlığa oldukça faydalı bir bitkidir. Narçiçeği nedir en çok sorular arasında yer almaktadır. Halk arasında hibiskus ve Medine gülü olarak bilinen çiçek, nar ağacının çiçeklerinden elde edilmektedir. Kuzey Afrika, Amerika Kıtası ve ülkemizde yaygın olarak yetişmektedir. Dünyanın orta kısımlarındaki ülkelerde bulunmaktadır. Sıcak ve ılık iklimlerde gelişimini rahatlıkla sürdürmektedir. 

Meyvesi kadar çiçekleri de sağlık ve şifa deposu olarak kullanılmaktadır. Tadı ekşi ve hoş bir aromaya sahiptir. Nar çiçeği, yaygın olarak bitki çayı şeklinde kullanılmaktadır. İçeceklerde aroma verici olarak kullanılmaktadır. Rengi hoş ve çekicidir. İştah açıcı etkisi bulunmaktadır. C vitamini yönünden zengin olan nar ve nar çiçeğinin kış aylarında tüketim oranları oldukça fazladır. Halk arasında ekşi çay olarak bilinmektedir. 

Nar Çiçeğinin Sağlığa Faydası ve Kullanımı 

İçerisinde yüksek oranda bulunan C vitamini, viral enfeksiyonlarda, grip ve nezle hastalıklarının tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Antibiyotik ve antioksidan özellikleri bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı mücadele gücünü arttırıcı özelliğe sahiptir. Vücudu onarıcı ve yapılandırıcı etkisi vardır. Vücut iltihaplarının temizlenmesini ve arındırılmasını sağlamaktadır. Bitkiyi bir miktar su içinde kaynatıp, ılık olarak ağızda bekletin ve gargara şeklinde kullanın. Boğazda ve bademciklerde oluşan iltihabı sökerek temizlemektedir. Ağız ve mukozada oluşan iltihabın kurutulması nar çiçeğinin faydaları arasında yer almaktadır. Nar çiçeği çayının demlenerek içilmesi, tüm vücutta oluşan iltihapların tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Böbrek, safra kesesi, yumurtalık, idrar yolları gibi tüm iç organlarda bulunan iltihapları kurutucu özelliğe sahiptir. Yüksek antioksidan özelliği, oluşan kanserli hücrelerle savaşarak ölmesini sağlamakta ve oluşumlarına engel olmaktadır. Serbest radikallerin oluşmasına izin vermemektedir. 

nar ciceginin faydalari nelerdir

Nar Çiçeğinin Faydaları Nelerdir

Kemik ve eklem yapısında oluşan kireçlenme etkisini gidermek için nar çiçeği çayının kür olarak kullanılması gerekmektedir. Sabah ve akşam içilen çay, 15 günlük kürlerle uygulandığında kireçlenmenin azaldığı görülmektedir. Kaynamış suya bir tutam nar çiçeği atılarak demlenmektedir. Günlük taze olarak yapılması önerilmektedir. Faydalı olabilmesi için aktarlardan organik ürün almanız gerekmektedir. Aynı kürü, tüm kronik hastalıklar için uygulayabilirsiniz. 

Nar Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Narçiçeği, nar meyvesi kadar faydalı ve şifa deposudur. Vücudun her noktasına fayda veren özellikler içermektedir. Nar çiçeğinin faydaları nelerdir:

 • Narçiçeği metabolizmayı hızlandırarak, enerji, zindelik ve canlılık vermektedir.
 • Bağırsak ve sindirim sistemini düzenlemektedir.
 • Yüksek antioksidan ve anti-aging özellikler içermektedir.
 • Kansere ve yaşlanmaya karşı vücudu korumaktadır.
 • Bağışıklık ve otoimmün sistemi üzerinde düzenleyici, geliştirici yapıya sahiptir.
 • Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlamaktadır ve detoks etkisi yüksektir. 
 • Yüksek tansiyonu dengelemekte ve düzenlemektedir.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarında tedavi edici olarak kullanılmaktadır.
 • İltihap sökücü özelliğe sahiptir. Üst solunum ve iç organlardaki iltihapları kurutmaktadır.
 • Hücre yenileyicidir, yara ve kesiklerin tedavisinde solüsyon olarak kullanılmaktadır.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakıcı olarak diyet listelerinde kullanılmaktadır.
 • Kanser hastalıklarının tedavisinde çayı oldukça etkilidir.
 • Böbreklerde taş oluşumunu engellemektedir.
 • Damar sertliği sorunlarında kullanılmaktadır. Düzenli kullanımlarda oluşum engellenmektedir.

Sonuç

Nar çiçeğinin de tıpkı meyvesi gibi birden fazla yararı vardır. Yüksek oranda C vitamini içermektedir. Nar çiçeği, yüksek oranda C vitamini içerdiği için vücut direncini artırmaktadır. Nar çiçeği de tıpkı meyvesi gibi yüksek oranda antioksidan içermektedir. Nar çiçeğinin içermiş olduğu bu antioksidan ile zararlı maddeler vücuttan atılmaktadır. Hücre yenileyici ve iltihap sökücü özelliğe sahiptir. İdrar söktürücü bir bitkidir. İdrar yolu enfeksiyonlarında 1 fincan nar çiçeği çayı içilmesi önerilmektedir. Kabızlığı önler fakat ishale de sebep olmamaktadır. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Nar çiçeği çayı metabolizmayı desteklemektedir. Dolayısıyla zayıflamak isteyen kişiler, bu süreçlerinde destek olması amacıyla nar çiçeği çayı tüketmektedir.

Nar Çiçeği Çayı Faydaları 

Sindirim sistemi dostu olan nar çiçeği çayının özellikle kilo verme ile ilgili öne çıkan yararları olduğu ve hızlı sonuç verdiği tespit edilmiştir. Nar çiçeği çayı yararları şu şekildedir:

 • Sindirimi Kolaylaştırır: Sıvı bir çaya dönüşen bu şifalı çiçeğin tükeminden kısa bir süre sonra sindirimi nasıl kolaylaştırdığına inanamayacaksınız. İçiminizden yaklaşık 30-40 dk sonra o kaygınlık hissi veren etkisini derinden hisseceksiniz.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bağışıklığı düşük olan bireyler için uzun vadede ideal özellikleri mevcuttur.
 • Ağız Sağlığına Katkıda Bulunur: Ağız sağlığını yüksek oranda iyileştirir. Nar çiçeği çayı içinde buluan antioksidanlar sayesinde ağız içinde bulunan yara ve ilhitapların önüne geçilmesine katkıda bulunur.
 • Cildin Gençliğine Gençlik Katar: Cildin kuruluğunu ve matlığını bu çay alır. Yerini taze bir cilde bırakır.
 • Karında Oluşan Şişkinlik Hissini Alır: Karında oluşan keyifsizlik, hazımsızlık ve diğer unsurları ortadan kaldırır. Nar çiçeği çayını içtikten kısa bir süre sonra dinginlik hissedebilirsiniz.

Diğer bir ifadeyle nar çiçeği çayı bağışıklığını güçlendirmek isteyen, sindirim sistemini ve rutinini düzene sokmayı hedefleyen ve cildinin genç kalmasını isteyen herkes için faydaları oldukça mükemmeldir.  

Sıkça Sorulan Sorular

Nar çiçeği nasıl kullanılır?

Kaynamış suyun içerisine bir tutam nar çiçeği eklenip demlenmesi beklenmektedir. Ardından süzgeç yardımıyla süzülerek öz suyuna ulaşılmakta ve ilgili alanda kullanılmaktadır.

Nar çiçeğinin zararları nelerdir?

Nar çiçeğinin bilinen bir zararı yoktur. Yine de hamilelerin, kemoterapi alan hastaların ve mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemesi önerilmektedir. Eğer farklı ve belli bir rahatsızlığınız var ise lütfen doktorunuz ile görüşmeden tüketmeyiniz.

Nar çiçeğinin faydaları nelerdir?

Nar çiçeği, yüksek antioksidan içerdiği için zararlı maddeler vücuttan atılmaktadır. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve hastalıklara karşı vücudun dirençli olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kilo vermede oldukça destek olmaktadır. Cilt sağlığında önemli bir rolü vardır.

Nar çiçeği rengi nedir?

Nar çiçeği rengi, sıcak bir renktir. Pembe ile turuncu renk arasında yer almaktadır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir