Vazelinin Faydaları Nelerdir

Sağlık açısından büyük faydaları olan vazelin, tesadüf eseri bulunarak hayatımızdaki önemli yerini almıştır. 1859 yıllarında petrol kuyuları incelemesinde keşfedilen madde, petrolden arındırılarak saf hale getirilmiştir. Vazelinin faydalarından da öte yüksek oranda yara iyileştirici etkisi keşfedilen vazelin nedir açıklaması, petrol jelatininden elde edilen doğal bir ürün şeklindedir. 1870 yılında petrol jeli olarak üretilerek satışa sunulmuştur. Katı halde bulunan vazelin, cilt üzerinde kullanımıyla erir ve deriye nüfuz eder. Hidrokarbon yapı özelliğindedir.  Okside olmayan yapıda ve suda çözünmeyen özellikler içerir.  

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

Renksiz ve kokusuz formuyla kozmetik sektöründe, baz olarak kullanılan vazelin, cilde ve dokulara faydalı özellikler içerir. Yarı saydam ve nötr özelliğindedir. Kullanımıyla, cildin nem dengesini sağlayarak, kurumasını engeller. Cilt yüzeyinde oluşan çatlakların tedavisinde etkin olarak kullanılır. Cilde parlaklık ve ışıltı vererek, sağlıklı görünüm kazandırır. Ciltte oluşan pul şeklinde dökülmeyi önler, pürüzsüz ve kadife görünüm sağlar. Ayak, el ve dirseklerde nasır oluşumunu engeller, oluşan nasırları yumuşatarak giderilmesini sağlar. 

El, ayak bakımında kullanılarak, manikür ve pedikür işlemlerinin yapılmasında kolaylık sağlar. Topuk ve dirseklerdeki sertleşmeyi, çatlakları ve pürüzleri giderir. Ciltte oluşturduğu ince tabaka ile güneşin zararlı UV etkilerini engeller. Vazelinin faydaları nelerdir açıklamalarının en önemlisi iltihaplanma ve yara önleyici özelliğidir.  Bilek ve dirsek burkulmalarında vazelinle yapılacak masaj rahatlatıcı ve dinlendirici sonuçlar yaratır. Spor yaralanmalarında ağrı giderici ve rahatlatıcı özellikler gösterir. Eklem ağrıları, romatizma ve kas ağrılarında rehabilite özellikleri gösterir. Antibakteriyel içeriktedir. Ciltteki kesiklerde, yanık ve yara tedavisinde etkin olarak kullanılır. 

Vazelin Ne İçin Kullanılır?

Kozmetik sektöründe nemlendirici özelliklerinden dolayı, el, yüz ve vücut kremlerinde kullanılan vazelin, cilt kurumasını önler, hücrelerdeki nem dengesini koruyan özellikleri çatlama ve kırışık oluşumunu engeller. Parfüm sürmeden önce vazelin sürerek parfüm kalıcılığının artması sağlanır. Dudakların nem dengesini sağlayarak, çatlama, kuruma gibi dış faktörlerin olumsuz etkilerine karşı korur. Dudakların, daha dolgun ve parlak görünmesini sağlar. Yaralara sürülerek iyileşmesi sağlanır. Vazelinin faydası nedir dendiğinde en önemli özellikleri arasında, kirpik, kaş diplerine sürüldüğünde kıl köklerini beslemesi ve dolgunlaştırıcı olması gelir. Sağlıklı ve uzun kirpik oluşumunu destekler. 

Saç boyası öncesi vazelin sürerek boyanın yüze bulaşma etkisi giderilir. Saç kremi yerine kullanılarak dökülmeye neden olmadan, saçların yumuşamasını sağlayarak uzamasını hızlandırıcı özellik gösterir. Kolay taranmasına destek olur. Makyaj temizlemede kullanılan en doğal ürünlerdendir. Pişik ve isilik önleyici etkisi bulunur. Kollarda, bacaklarda, boyun kısmında kullanılarak parlaklık ve ışıltı vermesi sağlanır. 

Vazelin Kullanımının Zararları 

Cilt üzerinde fazla kullanımı, aşırı parlama ve kalıntıya sebep olur. Cilt üzerinde oluşan bu kalıntı dış ortamlarda toz ve kirlerin yapışmasına neden olabilir. Yağlı ciltlerde kullanımı, akne ve sivilceye neden olabilir. Yağlı formu nedeniyle yağlı ciltler için kullanımı uygun değildir. 

Sıkça Sorulan Sorular – SSS

Vazelin ile ilgili öne çıkan sorular aşağıdaki gibidir:

Loader image

Vazelin, cildi nemlendirmek ve su kaybını önlemek için kullanılır. Kuru ve çatlamış ciltleri iyileştirmeye yardımcı olabilir, özellikle dudaklarda, dirseklerde ve topuklarda sıkça kullanılır. Ayrıca cilt bariyerini koruyarak tahrişe karşı bir koruma sağlar.

Vazelin genellikle güvenli bir üründür, ancak bazı insanlar ciltlerinin hassasiyetine karşı reaksiyon gösterebilir. Yüz veya vücut cildinizde kullanmadan önce bir yama testi yapmanız iyi bir fikir olabilir. Ayrıca, vazelinin dış kullanım için tasarlandığını unutmamak önemlidir.

Evet, vazelin makyaj temizlemek için kullanılabilir. Özellikle suya dayanıklı makyajı çıkarmak için etkilidir. Göz makyajını çıkarmak için kullanılırsa dikkatli olunmalı ve göze kaçmamasına özen gösterilmelidir.

Vazelin, cildin nemini koruyarak cildin daha yumuşak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir. Ancak, cilt yaşlanmasını tamamen önlemez. Cilt yaşlanması birçok faktöre bağlıdır ve genellikle güneş koruyucu kullanımı, sağlıklı beslenme ve genel cilt bakımı ile yönetilir.

Vazelin, dudak nemlendiricisi olarak, kuruyan burunların rahatlatılması için, ayakların yumuşatılması için, deri tahrişi ve yara izlerinin azaltılması için, hafif yanıkların ve cilt tahrişlerinin tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca, metal ve ahşap yüzeylerin korunması ve kayganlaştırılması için de kullanılır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir